18 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Nəqliyyat Ekspeditor şirkətləöri Assosasiası ilə Geyim İdxalçıları Assoasiyası arasında Assasoasiya üzvlərinin iştirakı ilə genişmiqyaslı görüş keçirildi.
Görüşdə idxalçıları narahat edən məsələlər müzakirə olundu və onların həlli yolları araşdırıldı. İdxalçıları narahat edən məsələlər arasında idxal rüsumlarının geri qaytarılmaması,sərhəddə olan fiziki yoxlamalar,növbələrlə bağlı yaranan gecikmələr,online ticarət zəmanəsində rastlaşdıqları problemlərin olduğu aydınlaşdırıldı. Saxta mallar və boz idxalla bağlı
mübarizə mexanizmləri araşdırıldı. Azərbaycanın regionda ticarət hub-ina çevrilməsi üçün böyük potensiala malik olması , həm tranzit ticarətində, həm idxal prosesində gömrük nəzarəti altında müvəqqəti saxlanc anbarlarının yaradılmasına olan ehtiyac xüsusi vurgulandı. Eləcə də, xarici ölkələrin təcrübəsindən yararlanaraq idxal zamanı ƏDV-nin differensiallaşdırılması haqqında müzakirələr aparıldı.
Nəqliyyat Ekspeditor Şirkətləri Assosiasiyası üzvləri isə öz tərəflərindən qeyd olunan məsələlərlə bağlı müvafiq mexanizmlərin araşdırılması ilə bağlı işlərin görülücəyi haqqında məlumat verdilər.
Görüşün sonunda hər iki Assosiasiya üzvləri birgə fəaliyyətin genişləndirilməsi, eləcə də, aidiyyatı dövlət qurumlarına mövcud problemlərin aradan qaldırılması üçün birgə təkliflərin hazırlanması haqqında razılığa gəldilər.

17 октября 2022 года состоялась масштабная встреча между Ассоциацией транспортных экспедиторских компаний Азербайджана и Ассоциацией импортеров одежды с участием членов Ассоциации.
На встрече были обсуждены вопросы, волнующие импортеров, и изучены пути их решения. Уточнено, что среди вопросов, которые волнуют импортеров, - невозврат ввозных пошлин, физический контроль на границе, задержки из-за очередей, а также проблемы, с которыми они сталкиваются при онлайн-торговле. Относительно контрафактной продукции и серого импорта
механизмы преодолениябыл расследован. Особо было подчеркнуто, что Азербайджан имеет большой потенциал для того, чтобы стать торговым хабом в регионе, и необходимость создания временных складов под таможенным контролем как в транзитной торговле, так и в процессе импорта. Также с использованием опыта зарубежных стран были проведены обсуждения по дифференциации НДС при импорте.
Члены Ассоциации транспортно-экспедиторских компаний со своей стороны предоставили информацию о предстоящей работе в связи с исследованием соответствующих механизмов, связанных с указанными вопросами.
В завершение встречи члены обеих Ассоциаций договорились о расширении совместной деятельности, а также о подготовке совместных предложений по устранению существующих проблем в соответствующие государственные органы.