18 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Nəqliyyat Ekspeditor şirkətləöri Assosasiası ilə Geyim İdxalçıları Assoasiyası arasında Assasoasiya üzvlərinin iştirakı ilə genişmiqyaslı görüş keçirildi.
Görüşdə idxalçıları narahat edən məsələlər müzakirə olundu və onların həlli yolları araşdırıldı. İdxalçıları narahat edən məsələlər arasında idxal rüsumlarının geri qaytarılmaması,sərhəddə olan fiziki yoxlamalar,növbələrlə bağlı yaranan gecikmələr,online ticarət zəmanəsində rastlaşdıqları problemlərin olduğu aydınlaşdırıldı. Saxta mallar və boz idxalla bağlı
mübarizə mexanizmləri araşdırıldı. Azərbaycanın regionda ticarət hub-ina çevrilməsi üçün böyük potensiala malik olması , həm tranzit ticarətində, həm idxal prosesində gömrük nəzarəti altında müvəqqəti saxlanc anbarlarının yaradılmasına olan ehtiyac xüsusi vurgulandı. Eləcə də, xarici ölkələrin təcrübəsindən yararlanaraq idxal zamanı ƏDV-nin differensiallaşdırılması haqqında müzakirələr aparıldı.
Nəqliyyat Ekspeditor Şirkətləri Assosiasiyası üzvləri isə öz tərəflərindən qeyd olunan məsələlərlə bağlı müvafiq mexanizmlərin araşdırılması ilə bağlı işlərin görülücəyi haqqında məlumat verdilər.
Görüşün sonunda hər iki Assosiasiya üzvləri birgə fəaliyyətin genişləndirilməsi, eləcə də, aidiyyatı dövlət qurumlarına mövcud problemlərin aradan qaldırılması üçün birgə təkliflərin hazırlanması haqqında razılığa gəldilər.

On October 17, 2022, a large-scale meeting was held between the Association of Transport Forwarding Companies of Azerbaijan and the Association of Clothing Importers with the participation of Association members.
At the meeting, the issues that concern importers were discussed and their solutions were explored. It was clarified that among the issues that concern importers are the non-return of import duties, physical checks at the border, delays caused by queues, and the problems they encounter during online trade. Regarding counterfeit goods and gray imports
coping mechanismswas investigated. The fact that Azerbaijan has great potential to become a trade hub in the region, and the need to create temporary warehouses under customs control both in transit trade and in the import process, was particularly emphasized. Also, taking advantage of the experience of foreign countries, discussions were held on the differentiation of VAT during import.
The members of the Association of Transport Forwarding Companies, on their part, gave information about the work to be done in connection with the investigation of relevant mechanisms related to the mentioned issues.
At the end of the meeting, the members of both Associations agreed on the expansion of joint activities, as well as on the preparation of joint proposals for the elimination of existing problems to relevant state institutions.